На відміну від облицювання печей, де застосування шамотної плитки і пічних декоративних штукатурок практично не має альтернативи - в облаштуванні камінів ми можемо використати й інші матеріали : мармур, граніт, інші види природного каменю, клінкер, навіть гіпсову плитку.
Тим не менш, шамот чудовий декоративний матеріал, а плитка ручної роботи завжди була і буде в ціні, тому шамотна кераміка міцно зайняла своє місце в декоруванні камінів.
Топку відкритого каміна обов'язково будують з шамотної цегли. І для того що б облицювання, портал каміна гармонійно поєднати з його паливневою частиною - ми робимо, обмеженими партіями, шамотну цеглу ручної роботи, що має різні кольори, фактуру, розміри і товщину глазурованого покриття.
Наприклад, під камінний портал із зеленого мармуру використовують вогнетривку цеглу смарагдово-зеленого кольору, під коричневий - бежевого або темно-коричневого, і так далі. В результаті камін має природний , закінчений вигляд .
А ось в камінах з топкою-вкладишем ( грубкою ) шамотну плитку і декоративну шамотну цеглу часто застосовують для оздоблення, створюючи камінні оболонки акумуляції тепла. Оболонка потрібної форми і розміру ( фантазія не обмежена ) навколо камінної топки-вкладиша називається тепловою камерою. Завдяки повітряним гратам для заходу холодного повітря знизу, і виходу вже гарячого повітря у верхній частині теплової камери відбувається "знімання" температури з камінної вставки і, завдяки конвекції, віддача нагрітого повітря в приміщення. Таким чином, камін з топкою-вкладишем перетворюється на досить ефективний прилад для нагріву будинку.
І, застосовуючи у будівництві теплової камери декоративні шамотні матеріали, здатні накопичувати і віддавати тепло в приміщення, обігрів приміщення відбуватиметься не лише за рахунок теплової конвекції, але і шляхом передачі променевого тепла від усієї нагрітої зовнішньої поверхні каміна. Причому, променеве тепло від кераміки подібно сонячному, для людського організму набагато приємніше й корисніше ніж конвективний "гарячий протяг", що підхоплює частинки пилу. Таким чином, склавши конвекцію і променеве тепло, завдяки передавальній тепло кераміці, ми можемо побудувати камін з максимальним ККД.
Оболонка акумуляції каміна може бути зроблена за допомогою чорнової кладки з шамотного або будь-якої іншої керамічної цеглини або плит, тих що пройшли випал, які потім декоруються шамотною плиткою й декоративною пічною штукатуркою. Червона повнотіла цегла, як дешевший і масовий матеріал, так само годиться, але є одно АЛЕ. Геометрія й міцність червоної цегли далекі від ідеалу, дозволяють робити камінні оболонки тільки простих форм та малої висоти. З причини поганої геометрії на товсті шви витрачається значно більше клею. Стандартна шамотна цеглина міцніша, рівніша, має кращі характеристики по накопиченню і передачі тепла, і тому прийнятніша для викладання камінних оболонок.
Як непогану альтернативу для обкладання камінних топок-вкладишів використовують декоративну глазуровану вогнетривку цеглину завтовшки 55 мм.
Цеглина має привабливу лицьову поверхню, використовуючи його зникає необхідність будувати чорнову оболонку, а потім її обличкувати. У грошових витратах ці два варіанти будуть приблизно на одному рівні, але зменшуються вага та витрати часу.
Використання глазурованої цеглини буде прийнятніше у таких випадках :
- якщо мало місця або слабке пепрекритя ( стінка в 55 мм займе менше місця, ніж чорнова оболонка з облицюванням, й буде набагато легша),
- якщо коштує мета моментального прогрівання приміщення ( тому що стінка в 55 мм прогріється набагато швидше, ніж 100-125 мм ),
- якщо зовнішній вигляд цегляної кладки Вас цілком влаштовує.
Сама ідея обличкувати камінні топки-вкладиші за допомогою теплоаккумуляційних оболонок не нова, перевірена часом й активно використовується в Європі. Тим активніше, чим північніше розташована країна. Так, у Фінляндії, Швеції і Норвегії навіть в голову нікому не приходить використати в облицюванні камінної топки вогнетривкий гіпсокартон, що вимагає ретельної ізоляції високотемпературними матеріалами. Бо тепло має бути використане максимально ефективно, а головне - в холодному кліматі дуже важливе накопичення тепла і його поступова віддача ( адже Ви не можете підкидати дрова у камін цілодобово ), а це можуть забезпечити тільки теплопередаючі матеріали, на зразок шамотної кераміки або "мильного" каменю ( талькохлорид, камінь сірого кольору, поклади якого знаходяться в Скандинавії ).