Пічні штукатурки та клей

В Україні, за минулі століття, історично склався певний дизайн печей ,  що проектується і на каміни, і на вуличні печі - барбекю . Це, як мовиться, "білий верх - темний низ ". Річ у тому, що білі хати-мазанки будувалися на території України-Русі з незапам'ятних часів. Практично в усіх регіонах України  за виключенням, і те частково, Карпатського регіону . Навіть хата гетьмана була мазаною, тільки більше, вище, багатіше. І це відбилося на пічному "дизайні". Якщо узяти статистику, то не менше 90 % наших замовників вибирають для облицювання нижньої частини печі, каміна або барбекю шамотну плитку , але штукатурену верхню частину . І тільки близько 10 %, там де це доречно і не суперечить стилю ( зазвичай це нестандартні проекти в стилі арт, хайтек, лофт ) повністю, до верху, застосовують плитку. Причина у тому що якщо верх печі або каміна фанерований темним матеріалом - така "темна пляма" давить, візуально робить піч значно масивніше, а приміщення - менше. Хоча, як недивно, у такого дизайну в стилі "паровоз заїхав в приміщення" є свої послідовники. У Росії досі часто облицьовують піч до стелі червоним цеглою, як вони його називають "пічною", і таких робіт в інтернеті Ви знайдете чимало .

Ми ж вважаємо за краще не боротися з традиціями і логікою, а слідувати їм. А тому активно, вже більше 14-ти років, застосовуємо австрійські пічні декоративні штукатурки як для обштукатурювання ділянок печей і камінів, так і для затирання швів між плиткою. Ці штукатурки можна б назвати пічним "баранчиком", це аналог декоративних штукатурок зовнішнього застосування, з тією різницею що вони розраховані на значне нагрівання . Пічні штукатурки містять в якості наповнювача зерна на зразок шамота, діаметром 1-2 мм . Ці зерна, будучи пов'язані пластичними термостійкими єднальними матеріалами, дуже добре заповнюють шви і не дають тріщин. Максимальна допустима температура, яку витримують ці штукатурки, складає 200 градусів Цельсія , чого цілком вистачає. Це як в "золотому правилі механіки". У декоративній пічній штукатурці все збалансовано : термостійкість, міцність, вологостійкість, декоративні властивості.

 І нехай Вас не збивають з пантелику "підробки" з вогнетривкістю 1 000 і вище градусів. Змішати наосліп термостійкі складники – зще не означає зробити добру штукатурку.  Назовні печі або каміна  температури 1 000 градусів не буде, зате за рахунок жорстких термостійких матеріалів така штукатурка втрачає міцність або термічну еластичність. Якщо ж деяка ділянка вашої печі гріється сильніше – це означає що з Вашою піччю "щось не так". Навіть радянський ГОСТ вимагав будувати печі так, що б зовнішня частина не грілася більше 60-70 С. Швидше за все, в цьому місці ( частіше це ділянка рівно навпроти паливневої частини ) пічник зробив стінку печі занадто тонкої. В цьому випадку треба застосувати шамотну плитку, а ще краще координально усунути проблему, обклавши піч шамотним глазурованим кирпичем Антик або Французький брусок, перерізом 55*55 мм . Обкладають не до верху - трохи вище за лінію, де йдуть тріщини, трохи вище за топку.

Така стінка буде стійка сама по собі, і не репне разом з пічною стінкою. Але навіть якщо стінка печі даватиме тріщини - не буде тріщини наскрізної, а значить виключено як задимлення приміщення, так і зворотне підсмоктування повітря з приміщення в піч.

 І, нарешті, пару слів про спеціальні австійскі клея для облицювання печей і камінів - Профикс ( 700  градусів ) та Термофлекс ( 1000 градусів ) . Слід сказати, що це дуже вузькоспеціалізовані види клею. Profix незамінний при облицюванні найгарячіших зон, або монтажі "тонких" стінок ( завтовшки 20-60 мм, зазвичай кахлів або шамотних плит/плиток/цеглин ). Монтаж плитки на верхню частину пічних каналів, труби можна вести на дешевші аналоги, там температура падає. Його особливість - дуже швидке схоплювання, 15-20 хвилин, саме тому з його допомогою можна швидко вести монтаж "тонких стінок" - кахлів або шамотних. Проста аналогія - гіпс, який теж швидко схвачується. От тому клей Профикс зачиняють водою невеликими порціями.

Thermoflex - дуже міцний клей на високу температуру 1000 градусів . Частіше застосовують при муруванні топки, рідше в облицюванні. Склеює навіть метал і цеглину, на що інші відомі клея не здатні. Або окремі зклеюють з цегли суцільні конструкції. У перевагах клею Термофлекс закладені особливості, які потрібно враховувати. А саме - при викладанні конструкцій створювати в потрібних місцях так званий "сухий шов" ( ділянка, де сусідня цегла або з'єднуються на слабкий розчин, або насухо). Сухий шов дасть можливість конструкції дихати, розширюватися при нагріві. Якщо цього не зробити ( а цегла буде розширюватися , хочемо ми чи ні ) то міцність клею Термофлекс така, що піч в процесі розширення  порве цілу нову хорошу цеглу ,  але шви, де застосований Термофлекс, залишаться цілими.

Клей Профикс ( Profix ), фирма  RATH. Диапазон рабочих температур 200-700 С.