В сауні усі вживані матеріали повинні одночасно витримувати дію ВОЛОГИ і ВИСОКОЇ ТЕМПЕРАТУРИ ! Отже, гіпсові штукатурки, гіпсокартон не проходить.
Бути ЕКОЛОГІЧНО ЧИСТИМИ, НЕ ТОКСИЧНИМИ при нагріванні !
Тоді виключаємо усі види пластмаси, інших штучних матеріалів.
Не давати радіаційний фон, це не менш важливо !
Тобто, граніт не проходить. Мармур .... добре в турецькому хамамі, з його невисокими температурами, але в сауні у безпосередній близькості від печі – не годиться.
Що годиться ?
ДЕРЕВО - окрім зони, що примикає до печі.
МЕТАЛ - там де людина не торкнеться розжареної поверхні.
І КЕРАМІКА.
Причому в зоні біля кам'янки ( 1-1,5 м ) - обгороджування самої печі, потрібна саме ТЕРМОСТІЙКА кераміка ( жаростійка, або жароміцна, або вогнетривка, або жаротривка ... як її частенько називають, хоч і безграмотно ). Тобто - ШАМОТНА.
Завдяки прекрасній теплоємності шамотна плитка, нагріваючись, довго віддає м'яке комфортне тепло в сауну . Шамот добре витримує різкі перепади температури і вологості, саме тому шамот є ідеальним обробним матеріалом для сауни. Різноманітність і багатство ефектів глазурі, фактури, широкий вибір рядових і кутових елементів, спеціальних виробів для полиць, виступів, карнизів, а також можливість замовити вироби потрібної форми і розміру по кресленнях ставлять шамот поза конкуренцією. Так, наприклад, єдина альтернатива шамоту фінський камінь талькохлорид ( його властивості подібні до шамоту ), має дуже обмежену "нудну" колірну гамму ( зазвичай сірий ) і ціну вище чим 100 Євро за кв.м. ( ціна шамотної плитки починається від 1000 грн ).
Де і в якому вигляді застосовують шамотні вироби при обробці сауни ?
1. Шамотною плиткою облицьовували стіни, що примикають до самої печі-кам'янки, бо дерева на відстані 1 м до печі бути не повинно.
2. Вогнетривким глазурованим кирпичем-бруском роблять обгороджування печі-кам'янки. У відмінності від обгороджування дерев'яного - шамот пом'якшує тепло від печі, а різноманітність термостійкої глазурі розширює можливості декорування сауни.